X CEO'su Linda Yaccarino: Community Notes Haber ve Diğer Platformlara Gelebilir
X CEO'su Linda Yaccarino: Community Notes Haber ve Diğer Platformlara Gelebilir
Community Notes: Bilimsel ve Tıbbi Bilgilerde Başarılı, Tartışmalı Konularda Zorlanıyor

X platformunun CEO'su Linda Yaccarino, Paris'teki VivaTech teknoloji konferansında Cuma günü yaptığı konuşmada, topluluk kaynaklı doğrulama özelliği Community Notes'u gazeteler ve diğer platformlara da sunmak istediklerini belirtti. "Bu özel aracın, sizin gibi şirketlerle ve diğer platformlarla X tarafından paylaşılması imkansız değil," diyen Yaccarino, Fransız gazete grubu Groupe Les Echos-Le Parisien'in CEO'su Pierre Louette'ye hitap etti.

Community Notes'un Kökeni ve İşleyişi

X, eski adıyla Twitter, 2021'de kullanıcılarının platformdaki yanıltıcı gönderileri doğrulaması için Community Notes'un bir versiyonunu başlattı. Gönüllüler, yanıltıcı olabilecek kullanıcı gönderilerine ek notlar ekleyerek daha fazla bağlam sağlar ve bu notlar diğer "noterler" tarafından oylanır. X'in algoritmaları, yanıltıcı gönderinin yanında hangi bağlam notunun halka açık olarak görüneceğine karar verir.

Elon Musk'ın Yönlendirmesi ve Kullanım Alanları

Siteyi 2022'de satın alan Elon Musk, bu aracı dezenformasyona karşı bir savunma olarak ve zaman zaman ana akım gazeteciliğe karşı geçerli bir alternatif olarak teşvik etti. Sistem bazı konularda diğerlerinden daha etkili olabilir. Bloomberg News, sistemin bilimsel veya tıbbi bilgileri doğrulamada başarılı olduğunu, ancak İsrail'in Hamas ile savaşı gibi daha tartışmalı konularda zorlandığını bildirdi.

Geniş Gönüllü Ağı ve Önyargı Sorunları

Yaccarino, sistemin "önyargıyı dışlayabileceğini" ve sisteme katkıda bulunan 500.000'den fazla gönüllü olduğunu söyledi.

Medya ve Reklamcılık Konusunda Görüşler

Panel sırasında Yaccarino, Musk ile popüler olan konuşma noktalarını yineleyerek, çevrimiçi reklam harcamalarının Alphabet Inc.'in Google ve Meta Platforms Inc. gibi teknoloji platformlarına kaymasıyla birlikte geleneksel medyanın gelir kayıplarını suçladı. "Tıklama tuzağı zihniyetine ve aslında geleneksel gelir modellerine karşı çalışan partizan bir haber ortamına geçtik," dedi Yaccarino, eskiden NBCUniversal'ın küresel reklam işinin başındaydı. "Sorunun çıkış noktasına baktığınızda, kenarın sesinin yüksek olduğu ve birinin önce tıklamasını istediğimiz bir dünyaya geçtiğimiz için bu sorun ortaya çıktı."

eMuhabir
Resmi Doğrulanmış Hesap

Hoş geldiniz! eMuhabir, güvenilir, tarafsız ve hızlı haber yayıncılığını benimseyen bir platformdur. Haberleri en doğru ve etkili şekilde sunma amacı güden eMuhabir ekibi, okuyucularına güncel ve çeşitli haber içerikleri sunmayı hedefler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://emuhabir.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!