Elon Musk’ın şirketi Neuralink, ilk insan deneklere beyin çipi yerleştirdi
Elon Musk’ın şirketi Neuralink, ilk insan deneklere beyin çipi yerleştirdi
ABD’li nöroteknoloji şirketi Neuralink’in kurucusu Elon Musk, şirketin geliştirdiği beyin çipinin ilk kez bir insana yerleştirildiğini duyurdu. Musk, bu çip sayesinde insanların sadece düşünerek telefon, bilgisayar ve diğer cihazları kontrol edebileceğini ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırabileceğini söyledi.

Musk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilk kez bir insana Neuralink tarafından implant yapıldığını ve iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirtti. İlk sonuçların “umut verici” olduğunu ifade eden Musk, ilk Neuralink ürününün adının “Telepati” olduğunu açıkladı.

Musk, Telepati’nin sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünü sağladığını aktardı. İlk kullanıcıların uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybetmiş kişiler olacağını kaydeden Musk, “Stephen Hawking’in hızlı bir katip veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Hedef bu.” dedi.

BEYİN ÇİPİ YAPAY ZEKA İLE HASTALAR İÇİN HEDEFLENİYOR

Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç, körlük, Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve insan beyninin yapay zeka ile birleşmesini sağlamayı hedefliyor. Şirket, 2016 yılında Musk ve bir grup mühendis tarafından kuruldu.

Neuralink, Mayıs 2023’te beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alındığını açıklamıştı. Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedilmişti.

Neuralink’in insan deneyleri, nöroteknoloji alanında önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Şirket, 2024 yılında ticari olarak satışa sunmayı planladığı çiplerin, insanların hayatını değiştireceğini iddia ediyor.

eMuhabir
Resmi Doğrulanmış Hesap

Hoş geldiniz! eMuhabir, güvenilir, tarafsız ve hızlı haber yayıncılığını benimseyen bir platformdur. Haberleri en doğru ve etkili şekilde sunma amacı güden eMuhabir ekibi, okuyucularına güncel ve çeşitli haber içerikleri sunmayı hedefler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://emuhabir.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!